معاون رئیس جمهور برزیل: به دنبال تقویت همکاری با چین در زمینه‌هایی مانند توسعه زیرساخت‌ها و خودروی برقی هستیم

جرالدو آلکمین، معاون رئیس جمهور برزیل از ۴ تا ۸ ژوئن (۱۵ تا ۱۹ خرداد) از چین به طور رسمی دیدار کرد. به مناسبت این دیدار که همزمان با پنجاهمین سالگرد تاسیس روابط دیپلماتیک بین دو کشور انجام شد، رادیو و تلویزیون مرکزی چین یک مصاحبه اختصاصی با او انجام داد و نظر او را در مورد موضوعات مختلف جویا شد

آلکمین در این مصاحبه در مورد پنجاه سال روابط دوستانه دو کشور گفت: در طول ۵۰ سال گذشته، برزیل و چین ضمن همکاری برای محافظت از چندجانبه‌گرایی، یک مشارکت راهبردی جامع را ایجاد کرده‌اند. در عین حال، امسال برابر با بیستمین سالگرد تأسیس کمیته عالی هماهنگی و همکاری چین و برزیل نیز هست و در طول این بیست سال حجم تجارت بین دو کشور ۱۷ برابر شده است که نشانگر فشردگی و نزدیکی روزافزون همکاری دو کشور و تأثیر مثبت آن در افزایش اشتغال و درآمد مردم و رشد اقتصادی دو کشور است. شرکت‌های چینی و برزیلی در دو کشور بسیار فعالند و برزیل با غنیمت شمردن این فرصت برنامه جدید «تسریع توسعه» خود منظور نوسازی زیرساخت‌هایی مانند جاده‌ها، شبکه راه آهن، بنادر، فرودگاه‌ها و انرژی را آغاز کرده است. به باور من تعداد شرکت‌های چینی در برزیل همچنان افزایش خواهد یافت.

آلکمین در طول سفر اخیر خود به چین، بارها از استقبال برزیل از حضور و سرمایه‌گذاری بیشتر کارآفرینان چینی بیشتری برای سرمایه‌گذاری و راه‌اندازی خطوط تولید محصولاتی مانند خودروهای برقی چینی در برزیل سخن گفت. شرکت «بی وای دی» از جمله خودروسازانی است که بیش از یک دهه در برزیل سرمایه گذاری کرده و حتی یک خط تولید نیز در این کشور راه‌اندازی کرده است.

آلکمین در مورد مزایای خودروهای برقی چینی و چگونگی یک همکاری برد-برد برای دو طرف در بازار خودروهای برقی  برزیل گفت: ما طرح «صنعتی سازی مجدد برزیل» را در دست اجرا داریم تا از این طریق بتوانیم توسعه صنعت خودروسازی برزیل را ارتقا دهیم. برای این طرح چندین مسیر فنی را مد نظر قرار داده ایم. می خواهم به طور خاص در مورد شرکت بی وای دی صحبت کنم. در حال حاضر بی وای دی نقش بسیار مهمی در برزیل دارد. البته بسیاری از دیگر سازندگان خودروهای الکتریکی نیز در برزیل محبوب هستند. شرکت گریت وال موتورز هم اکنون یک کارخانه در برزیل دارد. هر دو شرکت محصولاتی را در برزیل تولید می کنند و نه تنها این محصولات را در بازار برزیل بلکه در سایر کشورهای آمریکای لاتین نیز عرضه می کنند. ما از این وضعیت خرسندیم.

معاون رئیس جمهور چین با اشاره به دستآوردهای چین در ۷۵ سال گذشته، نسبت به توسعه بیشتر چین ابراز امیدواری کرد و گفت: اکنون چین موتور محرک رشد اقتصادی جهان است. شکوفایی و توسعه چین علاوه بر خود این کشور برای سراسر جهان سودمند خواهد بود. ما باور داریم که چین مانند چند دهه گذشته به توسعه خود ادامه خواهد داد و این روند برای همه مثبت و مفید خواهد بود.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا