در مصاحبه با رادیو و تلویزیون مرکزی چین مطرح شد / رئیس جمهور نائورو: فکر می‌کنم تایوان دیر یا زود در آینده به وطن باز می‌گردد

دو ماه پس از بر قراری روابط دیپلماتیک چین و نائورو، «دیوید رانیبوک آدیانگ» رئیس جمهور نائورو برای نخستین بار رسما از چین دیدار کرد. آدیانگ در مصاحبه اختصاصی با رادیو و تلویزیون مرکزی چین گفت: این کشور می‌خواهد در سمت صحیح تاریخ ایستاده شود. رئیس جمهور نائورو عنوان کرد که رستاخیز جمهوری خلق چین به ضرر منافع دیگر کشورها نیست.

در ادامه بخشی از این مصاحبه را می‌خوانید:

مجری: تصمیم برای قطع به اصطلاح «روابط دیپلماتیک» با تایوان و از سرگیری روابط دیپلماتیک با چین با حمایت بی‌سابقه‌ای در پارلمان نائورو مواجه شده است. به نظر شما کلید این اجماع چیست؟

آدیانگ: ما به اتفاق آرا به حمایت از این قطعنامه رأی دادیم؛ اصل «چین واحد» را به رسمیت می‌شناسیم و از آن حمایت می‌کنیم و همچنین برقراری روابط دوجانبه را ترویج می‌کنیم. می‌خواهیم در سمت صحیح تاریخ باشیم. در مناطق اقیانوس آرام، ما اغلب وابسته به شرکای سنتی خود هستیم و گاهی از ما خواسته می‌شود که طرفی را انتخاب کنیم. اما؛ من معتقدم و به نمایندگی دیگر کشورهای اقیانوس آرام صحبت می‌کنم که ما خود را دوست همه کشورها می‌دانیم و دشمن هیچ یک از آنها نیستیم. اعتقاد داریم که موضع و رویکرد چین در امور جهانی با طراوت است. هیچ تناقضی بین چین و نائورو وجود ندارد. امیدواریم شریک چین باشیم و پتانسیل زیادی درباره توسعه چین دیده‌ایم. فکر می‌کنم هر گونه پشتیبانی ارائه شده توسط چین، به نفع مردم نائورو خواهد بود.

 

مجری: اصل چین واحد را چگونه درک می‌کنید؟ مهمتر از آن، دولت نائورو چگونه این اصل را رعایت کند؟

آدیانگ: ما «روابط دیپلماتیک» با تایوان را قطع کرده‌ایم. امیدواریم که به دنبال بازگشت هنگ کنگ به چین طبق برنامه، تایوان نیز به وطن باز گردد. فکر می‌کنم تاریخ درستی تصمیم ما را تایید می‌کند. با آزمون و درس‌گیری از تاریخ، معتقدم تایوان دیر یا زود در آینده به وطن باز خواهد گشت. این درک ما از اصل چین واحد است.

 

مجری: به چه جنبه‌هایی از تاریخ چین علاقه خاصی دارید؟ به نظر شما تاریخ چین چه الهاماتی برای مردم معاصر دارد؟

آدیانگ: فکر می‌کنم که روند تاریخی چین – فراز و نشیب‌های تمدن چین، حاوی الهامات زیادی برای کشورهای دیگر است. امروز دوباره شاهد رستاخیز چین هستیم و این صعود به قیمت آسیب‌رسان به منافع سایر کشورها نیست. تا آنجایی که می‌دانم، در طول تاریخ چین هرگز به دیگر کشورها تجاوز نکرده است. به نظر من، این قابل الگوبرداری برای دیگر کشورها است. در دیدار من با رئیس جمهور «شی جین‌پینگ»، وی اشاره کرد که چین مایل است برای توسعه جهانی فداکاری کند. چین یک تهدید نیست؛ بلکه یک دوست و شریک است. چین تمایل دارد مشترکا توسعه جهانی را ترویج دهد و در این راستا سهم بیشتری داشته باشد و نقش خود را ایفا کند. ما نیز از دیدن این اتفاق خوشحالیم.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا