داستان تحول سبز روستایی در چین که «غیرقابل سکونت» بود

روستایی در «شی‌هایگو»، ناحیه‌ای در شمال غربی چین که زمانی سازمان ملل آن را «غیرقابل سکونت» اعلام کرده بود، بخاطر تحول سبز آن، تحسین جهانی را برانگیخته است.

اخیرا نماینده‌ای از روستای «لونگ‌وانگ‌با» در شهر «گویوان» واقع در منطقه خودمختار «نینگ‌شیا » هوی (شمال غربی چین) دستورالعمل موفقیتش را در «شصتمین نمایشگاه بین‌المللی کشاورزی» در پاریس، به اشتراک گذاشت.

«جیائو جیان‌پنگ» معاون رئیس حزب روستای لونگ‌وانگ‌با گفت: از به اشتراک گذاری داستان احیای روستایی در روستایمان و دستاورد اکولوژیکی در چین با مردم فرانسه و جهان، خوشحال بودم.

جیائو محصولات محلی کشاورزی از جمله گوجی‌بری، ارزن و آب جعفری و همچنین محصولات میراث فرهنگی ناملموس مانند کاغذ بُری، عروسک‌های سایه‌ و آرایش صورت را به نمایشگاه آورده بود.

آب جعفری شاید آنقدرها خوب به نظر نرسد اما طرفداری مثل «دانیل ویال» پیدا کرد کسی که رئیس جمهور اسبق فرانسه به او نشان افتخار لژیون دونور را اعطا کرده بود. وقتی ویال به غرفه جیائو رسید، آب جعفری را امتحان کرد، انگشت شصتش را بالا گرفت و گفت: طعم فوق العاده‌ای دارد!

این محصولات در میان بازدیدکنندگان از نمایشگاه طرفدار پیدا کرد به گونه‌ای که مجموع فروش آن فقط ظرف مدت چند روز از ۴۰۰ هزار یوان (۵۶۳۶۷ دلار) فراتر رفت. حالا که جیائو به چین بازگشته باز هم در حال دریافت سفارش‌های خرید از سوی مشتریان فرانسوی است.

روزگاری نه چندان دور، ناحیه شی‌هایگو یعنی جایی که روستای لونگ‌وانگ‌با واقع شده، یکی از محروم‌ترین نواحی چین بود به گونه‌ای که بیش از ۸۰ درصد ساکنانش طی دوره ابتدایی اصلاحات و گشایش زیر خط فقر بودند.

در شی‌هایگو که از کمبود آب رنج می‌برد، سرانه منابع آب معادل کمتر از ۸ درصد از میانگین سطح ملی است. کارشناسان سازمان ملل در سال ۱۹۷۲ این ناحیه را «غیرقابل سکونت» اعلام کرده بودند.

شرایط طبیعی سخت بقاء و شکوفایی را بسیار دشوار کرده بود. اما شرایط زیست محیطی در شی‌هایگو به دلیل مجموعه ابتکارات حفاظت اکولوژیکی مثل پروژه حفاظتی جنگلکاری در شمال شرق، شمال و شمال غرب معروف به نام «پروژه سه شمال» تدریجا بهبود یافت. نرخ پوشش جنگلی در گوی‌وان از ۱.۴ درصد در اواخر دهه ۷۰ میلادی به ۲۷.۲۸ درصد در سال ۲۰۲۲ افزایش پیدا کرد.

تلاش‌های فقرزدایی چین همچنین زیرساخت روستای لونگ‌وانگ‌با مثل جاده‌ها، برق، مسکن و دسترسی به آب بهداشتی را بهبود بخشیده است.

روستاییان بر اساس زمین کوهستانی، مزارع سبزی پلکانی و مزارع گل صد تومانی ایجاد کرده‌اند. آنها همچنین موزه‌های علم و فناوری و همچنین هتل‌های سنتی غارنشینی با ویژگی‌های محلی، ساخته‌اند.

لونگ‌وانگ‌با در سال ۲۰۲۳ پذیرای بیش از ۴۱۰ هزار گردشگر بود و درآمد گردشگری آن به ۱۹.۴۱ میلیون یوان رسید. سرانه درآمد خالص روستاییان از طریق روش‌های توسعه اصناف متنوع مثل گردشگری و سلامت و بهداشت از کمتر از ۲۳۰۰ یوان در سال ۲۰۱۲ به ۱۵۵۰۰ یوان در سال ۲۰۲۳ افزایش یافته است.

با تبدیل شدن از منطقه‌ای «غیرقابل سکونت» به منطقه ای در حال توسعه به اکولوژیکی و با کیفیت، این روستا نیز به مظهر پیشرفت چین در کاهش فقر و احیای روستایی تبدیل شده است.

داستان لونگ‌وانگبا در فیلم «Carnets de Chine» به معنای «سفر شگفت انگیز در چین» مستند شده، مستندی که مشترکا توسط رسانه‌های چینی و فرانسوی ساخته شده است. این مستند قرار است در رسانه‌های مطرح فرانسه یعنی «France TV» و «TV5 Monde» پخش شود.

«آلیس روشه» وبلاگ نویس موسیقی فرانسوی به عنوان مجری این مستند ژوئن سال گذشته به روستای لونگ‌وانگ‌با سفر کرد و فرهنگ محلی را تجربه نمود و ترانه محلی «گل» را یاد گرفت.

روشه گفت: فناوری کشاورزی مانند کشت گلخانه‌ای عالی است. صنعت گردشگری که توسط هتل‌های غارنشینی هدایت می‌شود بسیار خوب در حال توسعه است. مردم محلی به سختی تلاش می‌کنند تا زادگاهشان را توسعه دهند و هرگز تسلیم نمی‌شوند. این واقعا تاثیرگذار و قابل تحسین است.

روشه اکنون جزو یکی از ۸۸ «روستانشین افتخاری» لونگ‌وانگ‌باست که از اقصی نقاط جهان آمده‌اند و در توسعه روستا و همچنین تبادلات آن با دنیا نقش ایفاء کرده‌اند.

جیائو گفت: دوست داریم نه تنها این زیبایی روستایی چین، بلکه تعهد به انعطاف پذیری، نوآوری، باز بودن و فراگیر بودن را به جهان معرفی کنیم.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا