نشست سالانه مجلس ملی نمایندگان خلق چین در پکن افتتاح شد

در ساعت ۹ صبح روز ۵ مارس، نشست سالانه مجلس ملی نمایندگان خلق چین در تالار بزرگ خلق پکن افتتاح شد. نزدیک به ۳ هزار تن از نمایندگان مجلس ملی نمایندگان خلق از سراسر کشور و همه اقوام و اقشار مختلف در این نشست شرکت کردند تا وظایف خود را مطابق با قانون اساسی و قوانین دیگر چین به انجام برسانند.

( ۵ مارس، دومین  نشست چهاردهمین مجلس ملی نمایندگان خلق در تالار بزرگ خلق در پکن افتتاح شد.)

مجلس ملی نمایندگان خلق بالاترین ارگان قدرت در چین است که هر دوره آن پنج سال ادامه دارد. هر سال  نشستی برای بحث و تصمیم گیری درباره سیاست های ملی، قوانین و انتصاب و عزل مقمات مهم توسط این مجلس برگزار می‌شود که عالی‌ترین شکل اعمال قدرت از سوی مردم چین به شمار می‌رود. امسال دومین نشست چهاردهمین مجلس ملی نمایندگان خلق چین اولین گزارش کار  دولت جدید را بررسی می کند و به همین خاطر مورد توجه بسیاری از اقشار جامعه قرار گرفته است.

در این نشست یک هفته‌ای، نمایندگان مجلس ملی نمایندگان خلق به استماع و بررسی گزارش کار دولت خواهند پرداخت، دستاوردهای کاری سال گذشته را جمع‌بندی می‌کنند  و طرح توسعه ملی برای سال جدید را ترسیم خواهند کرد. در عین حال، در این نشست گزارش برنامه توسعه اقتصادی و اجتماعی ملی، گزارش بودجه مرکزی و محلی و همچنین گزارش‌های کاری دادگاه عالی خلق و دادستانی عالی خلق نیز در این نشست مورد بررسی قرار خواهد گرفت.

نشستهای سالانه مجلس ملی نمایندگان خلق و کنفرانس مشورت سیاسی خلق چین که هر سال در اوایل ماه مارس برگزار می شود، در چین «دو نشست» نامیده می شوند که بیانگر و اجرای متمرکز دموکراسی در کل فرآیند برای مردم چین است. «دو نشست» در کنار بیان و آزمودن دستاوردهای گذشته، نمایانگر پرداختن عملی به وضعیت معیشت و رفاه مردم و تعیین جهت آینده توسعه کشور است. در آستانه برگزاری «دو نشست» امسال، جهان بر توسعه با کیفیت، نیروهای مولد جدید، اهداف رشد اقتصادی و سایر موضوعات آن متمرکز شده است. از طریق «دو نشست» تصمیمات و ترتیبات عمده برای امور اقتصادی سال ۲۰۲۴ اجرا خواهد شد و سیمای توسعه چین در  مرحله بعدی شکل خواهد گرفت که می‌تواند به روند احیای اقتصاد جهان نیز کمک کند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا