نخست وزیر تایلند: امیدواریم تایلند به مرکز تولید تمام کالاهای چینی تبدیل شود

«سرتا تاویسین» نخست وزیر تایلند در مصاحبه اختصاصی اخیر خود با «رادیو و تلویزیون مرکزی چین» گفت بیشتر تایلندی‌ها نیاکان چینی دارند، اجداد ما از چین آمدند و مردم تایلند و چین همواره با هم هماهنگ بوده‌اند.

به گفته وی طی ۱۰ سال گذشته چین بزرگترین منبع گردشگران برای تایلند بوده است.

تاویسین همچنین تاکید کرد: امیدواریم تایلند بتواند به یک مرکز تولید برای تمام کالاهای چینی تبدیل شود. مهم نیست چین چه چیزی بخواهد، تا زمانی که تایلند بتواند آن را فراهم کند، لطفا تایلند را مدنظر قرار دهید.

بخشی از مصاحبه نخست وزیر تایلند با رادیو و تلویزیون مرکزی چین را در زیر می‌خوانید.

مجری: آقای نخست وزیر، از اول مارس امسال (۱۱ اسفند)، چین و تایلند رسما وارد «دوران معاف از ویزا» شدند. نخست لطفا به ما بگویید چرا تایلند تصمیم به حذف ویزا برای شهروندان چینی گرفت؟ اهمیت معافیت از ویزای متقابل میان دو کشور را چگونه ارزیابی می‌کنید؟

نخست وزیر تایلند: برای پاسخ به این سوال باید به این پرسش بازگردیم که «ما چه کسی هستیم؟» به دلیل اینکه بیشتر تایلندی‌ها نیاکان چینی دارند و اجداد ما از چین آمده‌اند، مردم تایلند و چین همواره با هم هماهنگ بوده‌اند. تایلندی‌ها علاقه زیادی به سفر به چین دارند. شهرهای چینی زیادی وجود دارد که تایلندی‌ها خیلی دوست دارند به آنها سفر کنند که از میان آنها می‌توان به پکن و شانگهای که به طور خاص محبوبند، اشاره کرد.

به همین شکل، چین بزرگترین منبع گردشگران تایلند طی دهه گذشته بوده است. یکی از راه‌های تحریک اقتصاد احیای صنعت گردشگری است، بنا بر این ما اعتقاد داریم اگر تایلند یک سیاست معافیت از ویزا را برای مردم چین اجرایی کند، به تحریک اقتصاد محلی کمک خواهد نمود. در عین حال این همچنین نشان دهنده نگرش دوستانه تایلند در قبال چین است و نشان می‌دهد ما برای چین ارزش قائلیم زیرا چین یکی از کشورهایی است که ما با آن روابط بسیار نزدیکی داریم. اینها دلایل تصمیم تایلند برای لغو شرایط ویزاست.

داده‌های منتشره از سوی وزارت گردشگری و ورزش تایلند در ۲۷ فوریه (۸ اسفند) نشان می‌دهد از اول ژانویه (۱۱ دی) تا ۲۵ فوریه (۶ اسفند) امسال، تعداد گردشگران چینی که به تایلند سفر کردند از یک میلیون نفر عبور کرده و رتبه اول را در میان گردشگران خارجی به ثبت رساند.

مجری: قبلا گفتید که تایلند آماده پذیرایی از گردشگران چینی است و به نظر در این باره اعتماد به نفس دارید. می‌توانید به ما بگویید تایلند چه تدابیری اتخاذ کرده تا امنیت گردشگران خارجی را تضمین و به طور کلی تجربه سفر آنها را افزایش دهد؟

نخست وزیر تایلند: تصور می‌کنم کلیدواژه در اینجا «کل تجربه» است. ما آفتاب، دریا، ساحل، خرید، فرهنگ، غذا و دیگر عناصر را دارا هستیم که گردشگران چینی، به آنها علاقه دارند. لازم به ذکر است که اینها حاضر و آماده هستند. اما آنچه دولت تایلند باید مدنظر داشته باشد این است که ما باید اطمینان حاصل کنیم گردشگران چینی به محض ورود به خاک تایلند به خوبی محافظت می‌شوند.

الزام ما برای ماموران بازرسی مرزی این است که گردشگران بیش از ۳۰ دقیقه منتظر نمانند. همچنین باید این اطمینان وجود داشته باشدن که تاکسی در دسترس است. از نظر ما امنیت گردشگران چینی مهمترین موضوع است.

مجری: متوجه شده‌‌ایم که خودروهای انرژی جدید چینی نه فقط در بازار تایلند محبوبیت دارند بلکه این برندها خطوط تولید محلی نیز راه اندازی کرده‌اند. اخیرا بسیاری از خودروهای برقی چین در خیابان‌های بانکوک دیده شده‌اند. بنا بر این، به نظر شما بزرگترین مزیت رقبابتی خودروهای انرژی جدید چیست؟ دولت تایلند چه سیاست‌هایی به تصویب رسانده تا توسعه سبز خودروها را ترویج کند و چه نوع محیط تجاری را فراهم کرده است؟

نخست وزیر تایلند: فکر می‌کنم هر دو کشور مزایای رقابتی دارند و فقط یک مزیت کافی نیست. برای خودروهای برقی چین، فناوری قطعا یک مزیت محسوب می‌شود و تجار چینی فکر می‌کنند و خیلی سریع برای سرمایه گذاری تصمیم می‌گیرند.

تایلند سیاست‌های مالیاتی ترجیحی ارائه کرده، ما تاسیسات به هم پیوسته، بنادر ژرفاب و شهرک‌های صنعتی داریم. در بازار تایلند، نرخ نفوذ خودروهای برقی سریع‌ترین در منطقه محسوب می‌شود. در نمایشگاه خودرو که پایان سال گذشته برگزار شد، ۴۰ درصد خودروهایی که رزرو شدند، خودروهای انرژی جدید بودند و ۸۰ درصد این ۴۰ درصد خوردوهای انرژی جدید چینی بودند.

مجری: این فوق العاده است.

نخست وزیر تایلند: تحویل سریع تایلند به سوی بازار خودروهای انرژی جدید و تاکید شدید آن بر اقتصاد سبز از جمله دلایل اصلی است که تایلند را در میان کشورهای برتر هدف سرمایه گذاری برای شرکت‌های خودروساز انرژی جدید چین قرار داده است.

مجری: علاوه بر همکاری در زمینه توسعه سبز، چه جنبه‌هایی از اقتصاد و تجارت را پیش بینی می‌کنید که چین و تایلند می‌توانند در آن همکاری داشته باشند؟

نخست وزیر تایلند: جهان سریعا در حال تغییر است و هوش مصنوعی به یکی از مهمترین حوزه‌ها تبدیل خواهد شد. مراکز داده‌ها یکی از مهم‌ترین پایه‌ها برای توسعه هوش مصنوعی محسوب می‌شوند و بسیاری از شرکت‌های چینی به دنبال سرمایه گذاری در این حوزه هستند.

برای مثال، «هوآوی» نقشی بسیار مهم بازی می‌کند. ما گفتگوهای خوشایند و مثمرثمری با هوآوی داشتیم و امیدواریم آنها کسب و کارشان را بیشتر در تایلند توسعه دهند. نه فقط در حوزه خودروهای برقی بلکه در زمینه قطارها هم به این صورت است. همانطور که شما اشاره کردید، شرکت‌های چینی در حال بررسی تولید قطار در تایلند هستند. امیدواریم تایلند به یک مرکز تولید برای تمام کالاهای چینی تبدیل شود. مهم نیست چین چه چیزی بخواهد، تا زمانی که تایلند بتواند فراهم کند، لطفا تایلند را مدنظر قرار دهید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا