کاریکتور| تشدید اختلافات مرزی در آمریکا؛ آیا «طلاق ملی» راه حل بحران داخلی است؟

در روزهای اخیر،  وضعیت مهاجرت غیرقانونی در مرز ایالات متحده و مکزیک به طور فزاینده‌ای از کنترل خارج شده و کشمکش بین دولت فدرال ایالات متحده و ایالت تگزاس بر سر این موضوع به سرعت بالا گرفته است: از یک سو، دولت دموکرات از دولت تگزاس خواسته حصاری که مورد حمایت دادگاه عالی فدرال بود را بر دارد. از سوی دیگر، فرمانداران حزب جمهوری خواه از ۲۵ ایالت برای حمایت از «گرگ ابوت» فرماندار تگزاس متحد شدند. در مقاله روزنامه  «واشنگتن پست» آمده که این مناقشه مرزی حتی بحث‌هایی را در مورد اینکه آیا «جنگ داخلی» در ایالات متحده رخ خواهد داد یا خیر، به راه انداخته است.

دو طرف از تسلیم شدن در برابر یکدیگر امتناع می‌ورزند و در زمانی که جامعه آمریکا به شدت چندپاره شده، «مارجوری گرین»، نماینده جمهوری‌خواه مجلس نمایندگان، پیشنهاد «طلاق ملی» را داد تا ایالات متحده را به ایالت‌های قرمز تحت کنترل جمهوری‌خواهان و ایالت‌های آبی تحت کنترل دموکرات‌ها تقسیم کند. برخی  از کاربران اینترنتی به شوخی گفتند: بهتر است ایالات متحده را به USA و USB تقسیم کنیم: یکی ایالات متحده لیبرال یعنی USA   و دیگری ایالات متحده محافظه کار یعنی USB.

«ماریا زاخارووا» سخنگوی وزارت خارجه روسیه اما «راه حل دیگری» ارائه داد. وی در شبکه اجتماعی به تمسخر نوشت: رئیس‌جمهور ایالات متحده اکنون باید سنت خوب اوباما را به ارث ببرد، اعلام کند که «تگزاس باید برود» و به نام دموکراسی یک ائتلاف بین‌المللی را برای آزادی مردمش تشکیل دهد.

«باراک اوباما» رئیس جمهور وقت ایالات متحده در آگوست ۲۰۱۱، هنگام صحبت درباره «بشار اسد» رئیس جمهور سوریه گفت که به عنوان بخشی از حل و فصل سیاسی درگیری سوریه، «اسد باید برود.»

امسال سال انتخابات در ایالات متحده است. نظرسنجی‌های جدید نشان می‌دهد که مهاجرت، موضوع سیاستی است که بیشترین توجه مردم آمریکا را جلب می‌کند و به عاملی کلیدی و تاثیرگذار در انتخابات تبدیل خواهد شد. بین احزاب دموکرات و جمهوری‌خواه در موضوع مهاجرت، منازعه حزبی شدیدی وجود دارد و مهاجران ممکن است به «قربانیان» سیاست آمریکا که به اجماع نمی‌رسد، تبدیل شوند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا