برگزاری پیش درآمد شب ‌نشینی عید بهار رادیو و تلویزیون مرکزی چین در نایروبی

روز چهارشنبه ۳۱ ژانویه به وقت محلی، «پیش درآمد شب ‌نشینی عید بهار» رادیو و تلویزیون مرکزی چین (سی ‌ام ‌جی) در دفتر  سازمان ملل در نایروبی برگزار شد. این رویداد با موضوع اصلی «گذراندن عید بهار چین، تماشای شب ‌نشینی سی ‌ام ‌جی»، با بهره ‌گیری از پیوند فرهنگ عید بهار، مبادلات انسانی و فرهنگی بین ‌المللی و یادگیری متقابل تمدن‌ها را ترویج کرد.  زینت حوا بانگورا، معاون دبیرکل سازمان ملل متحد و مدیر کل دفتر سازمان ملل متحد در نایروبی، جو پینگ ‌جیان، نماینده دائمی چین در برنامه محیط زیست سازمان ملل، نماینده دائمی چین در زیستگاه سازمان ملل متحد و سفیر چین در کنیا و همچنین بیش از ۲۰۰ مهمان از جمله سفرا و دیپلمات های کشورها و سازمان ملل متحد در کنیا در این مراسم حضور داشتند.

شن های ‌شیونگ، معاون بخش تبلیغات کمیته مرکزی حزب کمونیست و مدیر رادیو و تلویزیون مرکزی چین، در سخنرانی ویدیویی خود گفت که چندی پیش، هفتاد و هشتمین مجمع عمومی سازمان ملل متحد به اتفاق آرا قطع نامه ‌ای را برای تعیین عید بهار به عنوان تعطیلات سازمان ملل تصویب کرد که به طور کامل جذابیت تمدن چین و فرهنگ شرقی را به نمایش گذاشته و ایده ارزش فرهنگی چندگانه و فراگیر به ابتکار سازمان ملل را نمایان کرده است.  شب نشینی عید بهار برای ۴۱ سال متوالی برگزار شده است و خاطرات زیبایی را در دل نسل های مختلف به جا گذاشته و به کارت فرهنگ برای نزدیک شدن بیشتر جهان به چین و آشنایی جهان با چین تبدیل شده است.

زینت حوا بانگورا گفت که امسال برای اولین بار در تاریخ سازمان ملل متحد است که عید بهار به عنوان تعطیلات سازمان ملل متحد تعیین شده است. او به نمایندگی از طرف دفتر سازمان ملل متحد در نایروبی، برای همه کسانی که این عید را جشن می گیرند آرزوی صلح، شکوفایی و سعادت کرد.

در محل مراسم، معلمان و دانشجویان مؤسسه کنفوسیوس در دانشگاه نایروبی به اجرای رقص شیر، نمایش تغییر چهره و سایر فعالیت‌های میراث فرهنگی ناملموس چین پرداختند و یک کودک کنیایی تک‌نوازی گوجنگ داشت. غرفه فرهنگ چینی که در محل برپا شد، مهمانان بسیاری را برای چسباندن دوبیتی ‌های عید بهار، نوشتن کاراکتر چینی “فو” (به معنی سعادت و خوشبخت) و هنر کاغذبری برای تزیین پنجره جلب کرد تا طعم قوی سال نو چینی را از نزدیک لمس و تجربه کنند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا