حقوق بشر هدفی الهام‌بخش؛ مرور ۲۰ سال توسعه حقوق بشر در چین

از آنجایی که ۲۰۲۴ بیستمین سالگرد الحاق بند «کشور باید به حقوق بشر احترام بگذارد و از آن حفاظت کند» به قانون اساسی چین است، اکنون فرصتی مناسب برای مرور توسعه حقوق بشر در این کشور محسوب می‌شود.

حقوق بشر ریشه در عزت بشر دارد و آرمان حقوق بشر ریشه در زندگی مردم دارد. «شی جین‌پینگ» رئیس جمهور چین در پیام سال نوی خود گفت: هدف ما هم الهام‌بخش و هم ساده است. این هدف نهایتا درباره تحقق یک زندگی بهتر برای مردم است.

«خوشبختی مردم بزرگترین حق بشر است.» چین از لحاظ حفاظت از حقوق بشر نه تنها خود را به تکرار مفاهیم انتزاعی محدود نکرده بلکه تلاش‌هایی برای درک خواسته‌های مردم انجام داده است.

چین بزرگترین سیستم تامین اجتماعی جهان را ساخته است، به این معنی که از حق افراد برای تامین اجتماعی محافظت شده و تضمین شده که «خانه‌ها برای زندگی هستند، نه سفته‌بازی» در حالی که سیستم مسکن را بهبود بخشیده – هم خرید خانه و هم اجاره مسکن، این یعنی چین از حق افراد برای داشتن مسکن محافظت می‌کند.

همچنین سیستم آموزش چین از لحاظ مقیاس در جهان رتبه اول را دارد و دولت با کاهش وام‌های دانشجویی به شکلی موثر از حق مردم برای آموزش حفاظت می‌کند.

دولت به ارتقاء سیستم خدمات فرهنگی ادامه داده و اهمیتی فراوان برای حفظ فرهنگ‌های اقلیت و بهبود سیستم خدمات درمانی و غیره به وسیله تقویت موسسات درمانی توده مردم و توسعه پوشش بیمه درمانی اساسی، قائل است.

چین همچنین مفهوم «آب‌های زلال و کوه‌های سرسبز گرانبهایی کوه‌های طلا و نقره هستند» را ترویج کرده و دستاوردهای چشمگیری در حوزه حفاظت از محیط زیست داشته و در عین حال آلودگی هوا و آب و خاک را کاهش داده که حفاظت از حق افراد برای داشتن محیط زیستی سالم، قلمداد می‌شود.

دولت در حال توسعه دموکراسی مردم‌محور در تمام ابعاد است تا اطمینان حاصل کند مردم مسئولیت امور خود را بر عهده دارند و «خط تلفنی» راه‌اندازی کرده که مردم می‌توانند برای استفاده از خدمات دولتی با آن تماس بگیرند و به دنبال پیگیری شکایات خود باشند.

دولت حق شهروندان برای آزادی مذهبی را طبق قانون تضمین کرده است. دولت چین همچنین از آزادی بیان حفاظت می‌کند.

با توجه به حق گروه‌های خاص، چین به سیاست اساسی برابری مردان و زنان پایبند بوده و زنان را به مشارکت برابر در زمینه‌های اقتصادی و اجتماعی تشویق می‌کند.

چین همچنین تدابیری برای ریشه‌کنی جرائم ضد اقلیت‌ها و تضمین اینکه کودکان از آموزش خوب و خدمات درمانی مناسب برخوردار شوند، اتخاذ کرده است.

همچنین تدابیری برای اطمینان از سهیم شدن سالمندان از ثمرات توسعه اقتصادی و داشتن یک زندگی شاد در سال‌های پیری خود،‌ در نظر گرفته شده است. برای نیل به این هدف، دولت سیستم مراقبت از سالمندان را بهبود بخشیده است. چین بر این باور است افراد دارای معلولیت هم می‌توانند یک زندگی رضایت‌بخش داشته باشند و بنا بر این برای آنها یارانه‌های معیشتی و کمک‌های پرستاری فراهم کرده و امکانات‌ عمومی ساخته که افراد دارای معلولیت به راحتی بتوانند به آن دسترسی داشته باشند.

«النور روزولت» همسر «فرانکلین روزولت» رئیس جمهور اسبق آمریکا نیز در جایی به ایجاد مساوات و برابری برای همه افراد جامعه اشاره و تاکید کرد عدالت یعنی فرصت‌های برابر و عزت برابر و بدون تبعیض.

این یک حقیقت است که ورای ابعاد گسترده‌تر حقوق بشر، مردم دارای یک زندگی ساده هستند. با نگاهی به گذشته، چین نه فقط توسعه حقوق بشر را ترویج کرده بلکه حقوق بشر را در تمامی ابعاد زندگی اجتماعی نیز وارد کرده است.

با نگاه به آینده ما باید در نظر داشته باشیم که حقوق بشر هم یک امر الهام‌بخش و هم یک هدف ساده است و نباید فقط به دنبال تحقق نهایی حقوق بشر جهانی باشیم بلکه باید یک دیدگاه واقع‌بینانه را هم برای بهبود زندگی روزمره افراد اتخاذ کنیم.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا