چشم انداز روشن رشد اقتصادی چین در سال ۲۰۲۴ با وجود چالش‌های فراوان

چشم اندازهای اقتصادی امسال چین علی‌رغم فشارهای افت بازار املاک، تقاضای ضعیف در داخل و خارج و محیط خارجی پیچیده‌تر، همچنان درخشنده است؛‌ به همین دلیل مدیران شرکت‌های جهانی و اقتصاددانان می‌گویند اعتماد و خوش بینی‌ آنها تغییری نکرده است.

آنها همچنین بر این باورند با اعمال تدریجی سیاست‌های موجود و محرک‌های بیشتر در آینده، که عمدتاً ناشی از بهبود مستمر تقاضای داخلی است، اقتصاد چین در سال جاری میلادی عملکردی بهتر نیست به سال ۲۰۲۳ خواهد داشت. چین با توجه به بازار داخلی فوق بزرگش، یک سیستم صنعتی کامل و نیروی کار کیفیِ فراوان، همچنان یک موتور رشد کلیدی برای اقتصاد جهان باقی خواهد ماند.

«کائو یانگ» معاون جهانی شرکت خدمات نفت و گاز «بیکر هیوز» و رئیس بیکر هیوز چین با ابراز اطمینان نسبت به رشد اقتصادی آینده چین گفت بخش تولید چین انعطاف پذیری و ثبات بالایی از خود نشان داده است.

وی در مصاحبه‌ای اختصاصی با روزنامه «چاینا دیلی» تاکید کرد: چین بزرگترین تولید کننده جهان با بیش از ۲۲۰ نوع محصول صنعتی است. این کشور دارای بزرگترین و کامل‌ترین سیستم صنعتی در سراسر جهان است.

داده‌های رسمی نشان می‌دهد چین همچنین تنها کشور جهان است که تمام دسته بندی‌های صنعتی فهرست شده در طبقه بندی صنعتی سازمان ملل را داراست.

«فابین پاکوری» معاون «اتاق بازرگانی و صنعت فرانسه در چین» (CCI France Chine) گفت: بازار چین همچنان عظیم و دارای پتانسیل بسیار زیادی است.

وی افزود: بسیاری از شرک‌های فرانسوی همچنان معتقدند چین مکانی بسیار مهم برای تولید و همچنین یک بازار کلیدی است. آنها مطمئن هستند که چین سخت در تلاش برای این است که مطمئن باشد همه چیز در مسیر صحیح حرکت می‌کند.

«جوئو یون‌هان» جانشین دفتر پژوهش اقتصاد کلان «اداره مرکز اطلاعات دولتی پیش بینی اقتصادی» هم گفت چین همچنان یک موتور رشد کلیدی برای اقتصاد جهان است و حدود یک سوم رشد اقتصادی جهان در سال گذشته را به خود اختصاص داده است.

وی پیش بینی کرد که با توجه به بهبود مستمر در حوز مصرف و سرمایه گذاری،  تولید ناخالص داخلی (GDP) چین در سال جاری میلادی احتمالا ۵ درصد رشد خواهد داشت.

داده های «اداره ملی آمار» نشان دهنده فشارهای وارده به اقتصاد از جمله تقاضای ناکافی داخلی و کاهش تقاضای خارجی است. قیمت‌های مصرف کننده چین برای سومین ماه متوالی در ماه دسامبر کاهش یافت و فعالیت کارخانه‌های این کشور در دسامبر برای سومین ماه متوالی کاهش یافت.

بر اساس داده‌های اداره ملی آمار، شاخص قیمت مصرف کننده چین که معیار اصلی تورم است، پس از افت ۰.۵ درصدی در ماه نوامبر، در دسامبر ۰.۳ درصد نسبت به مدت مشابه سال قبل کاهش یافت. در همین حال، شاخص مدیران خرید چین برای بخش تولید از ۴۹.۴ در ماه نوامبر به ۴۹ در دسامبر در ماه دسامبر کاهش یافت که کمتر از مرز ۵۰ واحدی است که انقباض را از رشد متمایز می‌کند.

به گفته کارشناسان این آمارهای رسمی نشان می‌دهد اقتصاد گسترده‌تر چین همچنان با فشارهایی روبروست و نیازمند اقدامات بیشتر برای تقویت تقاضای داخلی و تقویت محرک‌های رشد جدید است.

«جوئو گفت»: چین با جود دست و پنجه نرم کردن با محیط خارجی پیچیده، تقاضای داخلی ناکافی و خطرات مرتبط با بدهی دولت محلی و بخش املاک، همچنان فرصت زیاد و ابزارهای سیاستی کافی رای تقویت رشد دومین اقتصاد بزرگ جهان دارد.

وی افزود: بخش‌های نوظهور مانند خودروهای انرژی جدید و صنایع فناوری پیشرفته به عنوان محرک‌های جدید رشد و موتورهای قدرتمندِ حامی توسعه اقتصادی آینده چین عمل خواهند کرد.

بر اساس اعلام «انجمن خودروسازان چین» این کشور شاهد تولید و فروش بیش از ۳۰ میلیون دستاه خودروی خود در سال گذشته میلادی بود و انتظار می‌رود این رقم در سال جاری با حدود ۳ درصد رشد به ۳۱ میلیون دستگاه برسد.

چین در سال ۲۰۲۳ با صادرات ۴.۹۱ میلیون دستگاه خودرو به خارج، ژاپن یعنی بزرگترین صادرکننده خودروی جهان را پشت سر گذاشت و در مقایسه با سال ۲۰۲۲ به رشدی ۵۷.۹ درصدی دست یافت.

«جانگ شیائوچیانگ» معاون اجرایی «مرکز تبادلات اقتصادی بین‌المللی چین»

بخش‌های جدید رونق یافته چین در حالی که با محیط خارجی پیچیده‌تر و تیره‌تر و چشم‌انداز جهانی غم‌انگیز مواجه است، به‌عنوان محرک‌های رشد جدید برای حمایت از رشد صادرات و بهبود اقتصادی پایدار عمل خواهند کرد.

وی افزود: چین با نگاه به آینده شرایط و توانایی‌ برای رسیدن به رشد ۵ درصدی تولید ناخالص داخلی را در سال جاری داراست. بنا بر این، تلاش‌های بیشتری باید برای تحریک مصرف سنتی و انواع جدید آن صورت گیرد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا