رشد سود شرکت‌های صنعتی چین برای چهارمین ماه متوالی نشانه چیست؟

اقتصاد چین به کمک سیاست‌های تقویتی نشانه‌های بیشتری از بهبود را نشان می‌دهد، چرا که همانطور که داده‌های رسمی روز چهارشنبه نشان داد سود شرکت‌های صنعتی چین برای چهارمین ماه متوالی در نوامبر رشد کرده است.

به عقیده تحلیلگران مجموعه داده‌های اخیر نشان دهنده تثبیت دومین اقتصاد بزرگ جهان است که قرار است امسال بیش از ۵ درصد رشد کند و برای دستیابی به هدف رشد سالانه ۲۰۲۳ در وضعیت خوبی قرار گرفته است.

تحلیلگران علی‌رغم این احتمال که افت حوزه املاک بر کل اقتصاد تاثیر بگذارد وجود دارد، می‌گویند اقتصاد چین در سال آینده با یک احیای تدریجی در تقاضا و مصرف داخلی و بهبود شرایط مالی خارجی، احتمالا عملکرد بهتری خواهد داشت.

داده‌های «اداره ملی آمار» که روز چهارشنبه منتشر شد نشان می‌دهد شرکت‌های صنعتی با درآمد سالانه دستکم ۲۰ میلیون یوان (۲.۸ میلیون دلار) شاهد افزایش ۲۹.۵ درصدی مجموع سود خود در ماه نوامبر در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته، پس از یک رشد ۲.۷ درصدی در ماه اکتبر بوده است.

اداره ملی آمار اعلام کرد در بازه ژانویه تا نوامبر، سود شرکت‌های صنعتی در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته افت ۴.۴ درصدی داشت و به ۶.۹۸ تریلیون یوان رسید که نسبت به ۷.۸ درصد افت طی ۱۰ ماه نخست کاهش اندکی را نشان می‌دهد.

«جوئو مائوهوا» یک کلان پژوهشگر در «چاینا اوربرایت بانک» می‌گوید: ارقام جدید نشان دهنده یک احیای مداوم در عملیات‌های بخش صنعت داخلی و تقاضای بازار است.

داده‌های اداره ملی آمار نشان می‌دهد از ۴۱ بخش صنعتی بزرگی که مورد بررسی قرار گرفتند، ۳۳ بهش شاهد بهبودهایی مثل رشد تسریع یافته، کاهش سود اندک و رشد نسبت به سال گذشته در سود خود طی ۱۱ ماه نخست امسال بوده‌اند.

«جِنگ هوچنگ» متخصص ارشد اقتصاد کلان در شرکت «اوراق بهادار  یینگ‌دا» گفت این بهبود در میانه رشد بازده صنعتی، سوددهی بهبود یافته و پایه مقایسه پایین‌تر در سال گذشته حاصل شده اما رشد منفی قیمت‌های تولید کنند به رشد سود کشیده شده است.

داده‌های اداره ملی آمار نشان می‌دهد بازده صنعتی ارزش افزوده چین در ماه نوامبر نسبت به سال گذشته یک رشد ۶.۶ درصدی داشته آن هم پس از یک رشد ۴.۶ درصدی در ماه اکتبر و در عین حال شاخص قیمت تولید کننده چین در ماه نوامبر نسبت به مدت مشابه سال گذشته افت ۳ درصدی داشت در مقایسه با کاهش ۲.۶ درصدی در ماه اکتبر.

جِنگ گفت سود صنعتی احتمالا در ماه دسامبر بهبود بیشتر خواهند یافت اما شانس اندکی برای بازگشت سود صنعتی به رشد برای کل سال ۲۰۲۳ وجود دارد.

علی رغم بهبود صورت گرتفه در کل بخش صنعتی، جوئو مائوهوا گفت این احیا در میان بخش‌های مختلف نامساوی بوده است.

وی افزود: بخش‌های فناوری پیشرفته و تولید تجهیزات شاهد رشدی سریع بودند در حالی که نساجی، معادن فلزات آهنی و صنایع مرتبط با املاک کاهش سود را گزارش کردند.

جوئو خواستار سیاست‌های کلان انبساطی برای تحکیم روند بهبود شد و تخمین زد با توجه به بهبود تدریجی تقاضای داخلی و شرایط مالی خارجی آسان‌تر، اقتصاد چین احتمالا در سال آینده حدود ۵ درصد رشد کند.

گزارش جدید منتشره از سوی «موسسه پژوهشی بانک چین» اعلام کرد اقتصاد چین احتمالاً در سه ماهه چهارم حدود ۵.۶ درصد رشد خواهد کرد و به این ترتیب نرخ رشد سالانه پیش بینی شده ۵.۳ درصد در سال ۲۰۲۳، بالاتر از هدف رشد سالانه از پیش تعیین شده حدود ۵ درصد است.

با در نظر گرفتن احیای مداوم در تقاضای داخلی و بهبود شرایط خارجی، این موسسه پیش بینی کرد که شاهد احیای بیشتر در مصرف، رشد تسریع یافته در زیرساخت، سرمایه گذاری تولید و کاهش اند سرمایه گذاری املاک خواهیم بود. و اقتصاد چین قرار است به رشد حدود ۵ درصد در سال آینده میلادی برسد.

«جانگ آئوپینگ» رئیس «موششه پژوهشی افزایشی» گفت چین باید یک هدف رشد سالانه پیشگیرانه‌تر را لحاظ کند و افزود توسعه مالی برای دستیابی به رشد در سال ۲۰۲۴ ضروری است.

وی افزود چین می‌تواند نسبت کسری بودجه ۲۰۲۴ خود را برای تحریک رشد به حدود ۳.۵ درصد افزایش دهد و انتظار دارد دولت سهمیه ۳.۸ تریلیون یوان خود را در سال ۲۰۲۴ به ۴ تریلیون یوان در اوراق قرضه ویژه دولت محلی تعیین کند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا