اهمیت بزرگداشت مائوتسه دونگ در این دوران چیست؟

کمیته مرکزی حزب کمونیست چین۲۶دسامبر (۵دی)نشستی برای بزرگداشت صد و سی امین سالگرد تولد مائو تسه دونگ بنیانگذار اصلی چین جدید، در تالار بزرگ مردم برگزار کرد. شی جین پینگ، دبیر کل کمیته مرکزی حزب  کمونیست چین، مائو تسه دونگ را پیشگام بزرگ چینی سازی مارکسیسم، بنیانگذار بزرگ امر مدرنیزاسیون سوسیالیستی چین، مرد بزرگی که مردم چین را برای تغییر کامل سرنوشت و چهره کشور هدایت کرد و اینترناسیونالیست بزرگی که  در آزادی ملت های تحت ستم جهان و عامل پیشرفت بشر سهم بسزایی داشت، خواند و تاکید کرد که بهترین راه برای بزرگداشت مائوتسه دونگ این است که به پیشبرد اموری که او آغاز کرده است ادامه دهیم.

 چرا مردم چین چنین احساسات عمیقی نسبت به مائوتسه دونگ دارند؟ اهمیت بزرگداشت مائو در این دوران چیست؟

△ روز ۲۶ دسامبر، شی جین پینگ و دیگر مقامات ارشد از سالن یادبود رئیس مائو در میدان تیان‌آن‌من در پکن بازدید کردند تا به پیکر رفیق مائو تسه‌دونگ ادای احترام کنند.

اگرچه مائو تسه دونگ ۴۷ سال پیش از دنیا رفت، اما مردم چین هرگز این شخصیت بزرگ را که عمیقاً بر تاریخ چین تأثیر گذاشت، فراموش نمی کنند. مائو تسه دونگ جهت توسعه تاریخ مدرن چین را تغییر داد و تحول بزرگی از ضعف به قدرت و از زوال به رفاه ایجاد کرد. او یک چین جدید ایجاد کرد- جمهوری خلق چین؛ یک حزب پیشرفته- حزب کمونیست چین را ایجاد کرد؛ یک ارتش مردمی- ارتش آزادیبخش خلق چین را ایجاد کرد؛ و یک نظریه علمی- تفکر مائوتسه دونگ را ایجاد کرد. مانند دیوار بزرگ، مائو تسه دونگ به نمادی از چین تبدیل شد. مردم عادی در خانه‌ها و خودروهای شخصی خود تصاویری از او را نصب می‌کنند، روی تی‌شرت‌ها و کیف‌های سبز نظامی تصویر او چاپ می‌شود و با چاپ شدن چهره او بر روی  اسکناس ۱۰۰ یوانی، به طور فزاینده‌ای در “مویرگ‌های” تجارت جهانی نفوذ می‌کند.

△گردشگران در مقابل مجسمه هنری مائو  جوان در منطقه توریستی جوزیجو، شهر چانگشا، استان هونان، زادگاه مائو تسه دونگ، عکس می گیرند.

در سالروز تولد مائو تسه دونگ، از بخش رسمی تا بخش خصوصی، از پکن پایتخت تا زادگاه مائو، شهر شائوشان، استان هونان، مناطق مختلف چین به شیوه های مختلف از او یاد کرده و خاطرات خود را بیان می کنند. امسال صد و سی امین سالگرد تولد مائو تسه دونگ است، کمیته مرکزی حزب کمونیست چین به این مناسبت مراسم بزرگداشتی برگزار کرد. شی جین پینگ در سخنرانی خود خاطرنشان کرد که ترویج همه جانبه ساخت کشوری قدرتمند و عامل بزرگ رستاخیز ملی از طریق مدرن سازی به سبک چینی، کار ناتمام نسل قدیم انقلابیونی مانند مائو تسه دونگ است. بهترین بزرگداشت مائو این است که به پیشبرد اموری که او آغاز کرده است ادامه داده شود.

ترویج رستاخیز بزرگ ملت چین از طریق مدرن سازی به سبک چینی وظیفه اصلی کل حزب و مردم از همه گروه های قومی در چین درعصر جدید است. مدرنیزاسیون به سبک چینی در فرآیند توسعه سوسیالیسم با ویژگی های چینی شکل گرفت که مائوتسه دونگ سهم بسزایی در آن داشت. شی جین پینگ اظهار داشت که “مائو تسه دونگ چین جدیدی را تاسیس کرد که در آن مردم ارباب کشور هستند” و “یک سیستم سوسیالیستی پیشرفته ایجاد کرد.” محققان معتقدند که کاوش مائو تسه دونگ در مورد مدرنیزاسیون به سبک چینی اساساً کلیشه تفکر «مدرنیزاسیون به معنای غربی زدگی » را شکست. موضع مستقل و عمل گرایانه، دیدگاه ها و روش های موجود در اندیشه های او تا به امروز نیز از اهمیت بسیار مهمی برخوردار است.

طبقات و گروه های مختلف در چین یاد مائو تسه دونگ را گرامی می دارند و این از یک سو به دلیل جذابیت های شخصی اوست و از سوی دیگر و دلیل مهم دیگر این است که ماهیت و هدف حزب کمونیست چین عنوان شده توسط مائو تسه دونگ – “خدمت به مردم” است. این  نماد بنیادین تفاوت بین حزب کمونیست چین و  تمام احزاب سیاسی دیگراست و همچنین رمز حفظ  جایگاه حاکم این حزب در مدت طولانی محسوب می شود.

«خدمت به مردم»  در منشور حزب کمونیست چین و قانون اساسی چین نوشته شده است و به یک تعهد قانونی برای ارگان های حزبی و دولتی در تمام سطوح و کارکنان آنها در جمهوری خلق چین تبدیل شده است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا