۶G در راه است؛ این فناوری زندگی را چگونه تغییر خواهد داد؟

«کنفرانس جهانی توسعه ۶G    ۲۰۲۳» سه شنبه ۵ دسامبر (۱۴ آذر) در شهر «چونگ‌چینگ» برگزار شد. بر اساس اعلام مسئولان مرتبط با موضوع در وزارت صنعت و فناوری اطلاعات، چین به تحقیق و توسعه و نوآوری فناوری ۶G  و دستیابی به کاربرد تجاری آن در حدود سال ۲۰۳۰ سرعت خواهد بخشید.

اما فناوری ۶G دقیقا چیست؟ این فناوری چین تا چه حد پیشرفت کرده است؟ تا چه اندازه با استفاده عموم مردم از آن فاصله وجود دارد؟ ۶G چگونه تولید و زندگی روزمره را تغییر خواهد داد؟

 

۶G چیست و چقدر سریع است؟

به گفته کارشناسان از نقطه نظر فنی، آشکارترین پیشرفت ۶G نسبت به ۵G در سرعت انتقال بالاتر و تاخیرهای ارتباطی کمتر است. بیاید بهبود سرعت ارتباط ۶G را به چند مثال روشن بهتر متوجه شویم: اگر ۲G یک گاری متصل به گاو باشد، ۳G یک دوچرخه، ۴G یک خودرو و ۵G یک قطار پرسرعت آنگاه سرعت ۶G را می‌توان یک هواپیما دانست.

در حال حاضر عموما این باور در صنعت مخابرات وجود دارد که قابلیت‌های ارتباطی ۶G ده برابر ۵G خواهد بود که به معنای آن است که در عصر ۶G مردم احتمالا قادر خواهند بود چندین فیلم سینمایی با کیفیت بالا را در ظرف چند ثانیه دانلود کنند. می‌توان گفت که ۶G می‌تواند به آسانی مشکلاتی را حل کند که ۵G نمی‌تواند.

 

۶G در کجاها مورد استفاده قرار خواهد گرفت؟

گفته می‌شود فناوری ۶G در پایانه‌های متنوعی می‌توان به کار برد. هر نوع پایانه دارای نرخ بهره برداری متفاوتی از قابلیت‌های شبکه ۶G است. برای مثال کاربردهای مشتری‌محور شامل گوشی‌های تلفن همراه، دستگاه‌های پوشیدنی، نمایشگرهای سربند، لوازم خانگی و غیره است. مصارف آن در صنعت شامل ماژول‌های صنعتی، دروازه‌ها یا روترهای صنعتی، ‌پایانه‌های متصل به دستگاه، رایانش لبه‌ای و غیره است.

با این وجود، تلفن‌های همراه هوشمند همچنان مهم‌ترین پایانه برای فناوری ۶G هستند. بیشترین چیزی که تلفن‌های همراه مجهز به ۶G ممکن است در آینده نیاز به افزودن داشته باشند احتمالا قابلیت دسترسی به اینترنت ماهواه‌ای و قابلیت انجام تماس با سرعت‌های بالاست.

 

فناوری ۶G چگونه در حوزه‌های مختلف به کار گرفته خواهد شد؟

در مرحله نخست در حوزه زندگی شخصی، دستگاه‌های پوشیدنی می‌توانند داده‌های سلامت بدن انسان را در کمترین زمان ممکن جمع آوری کنند و وضعیت سلامتی بدن را بدون تاخیر رصد کنند.

علاوه بر این، از طریق فضای ابری  XRشما می‌توانید حتی با نشستن در اتاق خودتان به سراسر جهان سفر کنید و آن را عمیقا تجربه کنید. پرکاربردترین حوزه این فناوری در زمینه تولید صنعتی است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا