«مجمع شیانگ‌شان پکن»؛ فرصتی مفید برای بحث درباره امنیت و صلح در جهان

«دهمین مجمع شیانگ‌شان پکن» از ۲۹ اکتبر (۷ آبان) آغاز شده و ۳۱ اکتبر (۹ آبان) به کار خود پایان می‌دهد. مقامات دفاعی از بیش از ۹۰ کشور، منطقه و سازمان بین‌المللی و همچنین کارشناسان و پژوهشگران داخلی و خارجی دور هم جمع شده‌اند تا تبادل نظر و مباحثی عمیق درباره موضوع «امنیت مشترک و صلح پایدار» انجام دهند.

مجمع شیانگ‌شان پس از چهار سال دوباره به صورت حضوری برگزار شده است. مجمع امسال در مقایسه با دوره‌های گذشته نه تنها میزبان بیشترین تعداد مقامات ارشد خارجی و کارشناسان و پژوهشگران برجسته است، بلکه دامنه‌ای وسیع‌تر از موضوعات را پوشش می‌دهد و شمار بیشتر کارشناس و پژوهشگر، حوزه‌های حرفه‌ای بیشتری را تحت پوشش مباحث خود قرار می‌دهند.

کارشناسنان خارجی شرکت‌کننده در این مجمع شیانگ‌شان طی مصاحبه‌ای با خبرنگار روزنامه «گلوبال تایمز» در پکن گفتند با توجه به وضعیت پرتنش امنیت بین‌المللی، مجمع شیانگ‌شان سکویی برای گفتگوی صریح تمام طرف‌ها فراهم کرده به گونه‌ای که منجر به ارتباط متقابل و درک مواضع و حل بهتر مسائل می‌شود و از سوی دیگر به شرکت‌کنندگان فرصت درک هر چه بیشتر ابتکارات توسعه جهانی مورد حمایت چین ارائه می‌کند.

اخیرا تبادلات میان چین و ایالات متحده در سطوح مختلف بیشتر شده است. با توجه به این روند، حضور مقامات وزارت دفاع آمریکا در مجمع شیانگ‌شان امسال توجه زیادی را به خود جلب کرده است.

 

فرصتی مهم برای بحث درباره صلح پایدار

تعداد و سطح شرکت‌کنندگان در این مجمع به رکود بالایی رسیده است. به طور خاص، حضور کشورهای در حال توسعه، سازمان‌های بین‌المللی و منطقه‌ای افزایش چشمگیری داشته است.

«خبرگزاری ماهواره‌ای روسیه» ۲۹ اکتبر با توصیف مجمع شیانگ‌شان به عنوان «بزرگترین رویداد سالانه دیپلماسی نظامی چین»، نوشت چین امیدوار است از این مجمع به عنوان فرصتی برای تروی مفهوم جهانی امن‌تر و کاهش فاصله با کشورهای در حال توسعه استفاده کند.

«خبرگزاری رویترز» به نقل از دو وابسته نظامی از کشورهای شرکت‌کننده در این رویداد نوشت که مجمع شیانگ‌شان فرصتی برای ارتباط با مقامات دفاعی ارشد چین و سران نظامی فراهم می‌کند و به ایجاد اعتماد متقابل کمک می‌نماید، امری که در دوران بحران بسیار مهم است.

 

نقش سنتی چین مداخله در دیگر کشورها نیست

مجمع شیانگ‌شان عمیقا مفهوم جامعه‌ای با سرنوشت مشترک برای بشریت را به اجرا گذاشته است. «کاهاما» دبیرکل «انجمن ترویج دوستی تانزانیا-چین» ۲۹ اکتبر در مصاحبه با خبرنگار گلوبال تایمز گفت که او به دنبال یادگیری هر چه بیشتر درباره این است که چگونه چین در صلح و امنیت سراسر جهان نقش ایفاء می‌کند.

وی تاکید کرد: اساسی‌ترین چیزی که متوجه شدم این است که چین همواره خواستار گرد هم آوردن افراد مرتبط برای ارتباط و گفتگو است، اما در امور داخلی دیگر کشورها مداخله نمی‌کند و نظرات خود را هم به دیگران تحمیل نمی‌کند.

کاهاما افزود: نقش سنتی چین عدم مداخله در کشورهای دیگر و اشتیاق برای گفتگو به جای جنگ است. ثابت شده که این یگانه راه منتهی به صلح جهان در حال حاضر است.

 

آیا وزیر دفاع آمریکا واقعا صادق است؟

در برگزاری این دور از مجمع شیانگ‌شان پکن، جهان خارج توجه فراوانی به ارتباط میان ارتش‌های چین و آمریکا طی این مجمع نشان داده است. «هه لِی» نایب رئیس سابق «آکادمی علوم نظامی» ۲۹ اکتبر گفت طی سال‌های اخیر ایالات متحده مداما به منافع اصلی چین آسیب جدی وارد کرد و گستاخانه اساس سیاسی روابط دو کشور را تضعیف کرده و باعث شده روابط میان دو کشور در سطحی پایین در بیش از ۴۰ سال برقراری روابط دیپلماتیک قرار بگیرد. روابط ارتش دو کشور نیز به شکلی جدی آسیب دیده است.

وی تاکید کرد که مجمع شیانگ‌شان پکن از مقامات وزارت دفاع آمریکا دعوت کرد اما متاسفانه «لوید آستین» وزیر دفاع ایالات متحده که مکررا به صورت علنی پیشنهاد برقراری تماس تلفنی و برگزاری نشست با سران نظامی ارشد چین را مطرح کرده بود، در این مجمع شرکت نکرد. این یک ضرر [برای او] است. او فرصتی را به دست آورده بود که درخواست آن را داشت و بارها برای آن ابراز امیدواری کرده بود، که نشان دهنده باطن «صداقت» اوست.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا