بخشیدن جان تازه به شهر ظروف چینی هزار ساله با ابتکار «یک کمربند، یک جاده»

ساخت مشترک ابتکار «کمربند و جاده» طی سال‌های اخیر نه تنها در حوزه‌هایی مانند تسهیل راه‌های مواصلاتی، تجارت بدون مانع، یکپارچه سازی مالی و پیوندهای مردم با مردم انعکاس یافته بلکه اشکال و مدل‌های کسب و کار جدید فراوانی را نیز به وجود آورده که باعث خلق انگیزه‌های جدید برای رشد اقتصادی جهان شده است.

بارزترین نمونه این ماجرا، «جاده ابریشم دیجیتالی» است. طی ۱۰ سال گذشته، تجارت الکترونیک فرا مرزی سریعا تحت ساخت مشترک ابتکار کمربند و جاده ظهور یافته و به یک کارت تجاری طلایی برای ساخت مشترک و با کیفیت بالای کمربند و جاده تبدیل شده و «تجارت الکترونیک جاده ابریشم» شهرت یافته است.

شرکت ها از کشورهای مختلف چه کوچک و چه بزرگ فعالانه در تجارت بین‌المللی از طریق «تجارت الکترونیک جاده ابریشم» شرکت کرده و یک «جاده ابریشم آنلاین» نامرئی به وجود آورده‌اند.

شهر «جینگ‌ده‌جن» در استان «جیانگ‌شی»؛ تجارت الکترونیک جاده ابریشم پایتخت هزار ساله ظروف چینی را پویاتر کرده است

همکاری بین‌المللی «تجارت الکترونیک جاده ابریشم» یک معیار عینی مهم برای کشور چین به منظور اجرای ساخت مشترک ابتکار مهم کمربند و جاده است. تجارت الکترونیک جاده ابریشم» عامل بیش از ۶ سال پس از توسعه آن به پلتفرمی جدید برای همکاری اقتصادی و تجاری چندجانبه و دوجانبه و شاخصه جدید ساخت مشترک و با کیفیت بالای کمربند و جاده تبدیل شده است. چین در حال حاضر با بیش از ۳۰ کشور یادداشت همکاری تجارت الکترونیک دوجانبه امضاء کرده است.

ظروف چینی به عنوان نمادی از فرهنگ سنتی چین یکی از مهم‌ترین کالاهای صادراتی در امتداد جاده ابریشم باستانی بوده است. از جاده ابریشم باستانی گرفته تا ابتکار «یک کمربند، یک جاده» شهر جینگ‌ده‌جن جایی که صنعت ظروف چینی در آن در حال شکوفایی مستمر قرار دارد، هنوز دارای کامل‌ترین سیستم ظروف چینی دست‌ساز در جهان است.

تمام قطعات این ظروف داستان‌هایی از چین در دل دارند و در هر پخش زنده فرهنگ چینی را ترویج می‌دهند. با توجه به تبادلات روزافزون و نزدیک اقتصادی و تجاری میان کشورهای کمربند و جاده، توسعه سریع تجارت الکترونیک جاده ابریشم نیز سازندگان جوان ظروف چینی را به خود جلب کرده و باعث شده فرصت‌های کارآفرینی تازه‌ای در این حوزه به وجود آید.

ظهور «جاده ابریشم دیجیتالی» از کجا سود می‌برد؟

«چن ون‌لینگ» اقتصاددان ارشدِ «مرکز بین‌المللی تبادلات اقتصادی چین» گفت: ظهور جاده ابریشم دیجیتالی از توسعه اقتصاد دیجیتال، توسعه زیرساخت دیجیتال، تجارت دیجیتال و اجرای سیاست‌های مرتبط کشور چین سود می‌برد.

وی افزود: مرتبط کردن بازار فیزیکی جهانی به صورت دیجیتالی از مزایای منحصربفرد کشور چین است. کالاهای تجاری با این روش از تبدیل محصولات چینی به جهان عرضه می‌شوند. این روش تجاری سودی است که جاده ابریشم دیجیتال به ارمغان آورده است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا