مفهوم «جامعه بشری با سرنوشت مشترک» چگونه راه پیشِ رو برای جهان را روشن می‌کند؟

سال ۲۰۲۳ دهمین سالگرد مطرح شدن مفهوم ساخت جامعه بشری با سرنوشت مشترک است. صبح روز سه شنبه ۲۶ سپتامبر (۴ مهر)، دفتر مطبوعاتی شورای دولتی چین کتاب سفید «همکاری برای ایجاد جامعه بشری با سرنوشت مشترک: ابتکار و اقدامات چین» را منتشر کرد. این کتاب اشاره می‌کند که مفهوم ایجاد مشترک جامعه بشری با سرنوشت مشترک به سؤال «بشر به کجا می‌رود؟»  پاسخ داد و راه رو به جلو برای جهانی مردد و جست‌وجوگر را روشن کرد و یافتن راه‌حل‌هایی برای مردم همه کشورها در محافظت از میهن خود و به اشتراک گذاشتن رفاه است.

جامعه بشری با سرنوشت مشترک چیست؟

ایجاد جامعه‌ بشری با سرنوشت مشترک، از فرهنگ چینی با مفهوم هماهنگی به عنوان هسته معنوی آن و از جستجوی صلح، هماهنگی و انسجام که ریشه در دنیای معنوی ملت چین دارد، نشات می‌گیرد.

ایجاد جامعه بشری با سرنوشت مشترک نه به معنای جایگزینی یک نظام با نظام دیگر است و نه جایگزینی تمدنی با تمدن دیگر، بلکه به این معناست که  کشورهایی با نظام‌های اجتماعی و ایدئولوژی‌های متفاوت، تاریخ‌ها و فرهنگ‌های مختلف و در سطوح مختلف توسعه، از منافع مشترک،حقوق مشترک و مسئولیت‌های مشترک برخوردارند.

«شی جین پینگ» زمانی آن را به اختصار اینگونه خلاصه کرد: «جامعه بشری با سرنوشت مشترک، همانطور که از نامش پیداست، به این معناست که آینده و سرنوشت هر ملت و هر کشوری به هم مرتبط است. ما باید در کنار هم بایستیم و افتخارات و مصایب را به اشتراک بگذاریم و سعی کنیم این سیاره که در آن متولد و بزرگ شده‌ایم را به  یک خانواده بزرگ هماهنگ تبدیل کرده و اشتیاق مردم سراسر جهان برای زندگی بهتر را به واقعیت تبدیل کنیم».

در طول ۱۰ سال گذشته، شی جین پینگ دائماً مفهوم ساختن جامعه بشری با سرنوشت مشترک را غنی کرده  و سلاح‌های ایدئولوژیک نیز برای بشر در حل مشکلات توسعه را ارائه کرده است.

 

△در ژانویه ۲۰۲۰، حسین ۷۳ ساله (وسط) با موفقیت توسط یک پزشک چینی در مالدیو تحت عمل جراحی قرار گرفت. در سال‌های اخیر، چین تعدادی تیم چشم پزشکی را به لائوس، کامبوج، میانمار و سایر کشورها برای انجام فعالیت‌های موسوم به «سفر روشن» برای کمک به حل مشکل آب مروارید ساکنان محلی اعزام کرده است.

چگونه جامعه بشری با سرنوشت مشترک را بسازیم؟

چین مبتکر مفهوم جامعه بشری با سرنوشت مشترک و همچنین یک مجری مسئولیت پذیر در این زمینه است. کتاب سفید مذکور ابتکارات و اقدامات چین را برای ترویج ساخت جامعه بشری با سرنوشت مشترک را از چهار جنبه معرفی می‌کند: ترویج ساخت مشترک با کیفیت بالا «کمربند و جاده»، اجرای «سه ابتکار بزرگ جهانی»، اقدام مشترک با کشورها و مناطق بیشتر و تزریق نیروی محرکه  برای همکاری جامعه بین‌المللی در زمینه‌های مختلف.

△ قطار سریع السیر لانگ چانگ از مرز در تونل دوستی چین و لائوس می گذرد. در ۳ دسامبر ۲۰۲۱، راه آهن چین-لائوس رسما برای بهره برداری افتتاح شد.

در این کتاب سفید آمده است که ساخت مشترک ابتکار «کمربند و جاده» یک اقدام واضح برای ساخت جامعه بشری با سرنوشت مشترک است. این یک محصول عمومی بین‌المللی محبوب و پلتفرم همکاری بین‌المللی است که توسط چین به جهان ارائه شده است. تا جولای ۲۰۲۳، بیش از سه چهارم کشورهای جهان و بیش از ۳۰ سازمان بین‌المللی اسناد همکاری در چهارچوب کمربند و جاده را امضا کرده‌اند. چین اولین و دومین دوره مجمع همکاری بین‌المللی «کمربند و جاده» را به ترتیب در سال‌های ۲۰۱۷ و ۲۰۱۹ با موفقیت برگزار کرد و امسال میزبان سومین دور مجمع خواهد بود تا بیشترین هم‌افزایی را برای ترویج ساخت مشترک «کمربند و جاده» در سطح بالا جمع‌آوری کند.

 

△در ۲ سپتامبر ۲۰۲۲، راه‌آهن سریع السیر جاکارتا-باندونگ در بندر تانجونگ پریوک در جاکارتا، اندونزی در دست ساخت است. راه‌آهن سریع السیر جاکارتا-باندونگ یک پروژه برجسته از ابتکار  کمربند و جاده  و همکاری عمل‌گرایانه بین چین و اندونزی است.

چین میزبان گفتگوی سطح بالا در مورد توسعه جهانی بوده و ۳۲ اقدام مهم را برای اجرای ابتکارات توسعه جهانی، از جمله ایجاد یک «صندوق توسعه جهانی و همکاری جنوب – جنوب» به ارزش ۴ میلیارد دلار را راه اندازی کرد. طی دو سال گذشته، ابتکار توسعه جهانی واکنش گسترده‌ای از سوی جامعه بین‌المللی دریافت کرده است. در حال حاضر بیش از ۱۰۰ کشور و سازمان بین‌المللی از ابتکار توسعه جهانی حمایت نموده و بیش از ۷۰ کشور در «گروه دوستان ابتکار توسعه جهانی» که در سازمان ملل تشکیل شده است، شرکت کرده‌اند.

 

△در ۱ ژوئیه ۲۰۲۲، نیروی موقت سازمان ملل در لبنان (یونیفیل) به تمام ۴۱۰ افسر و سرباز بیستمین گروه از نیروهای حافظ صلح چین در لبنان «مدال صلح» سازمان ملل اعطا کرد.

اهمیت ایجاد جامعه بشری با سرنوشت مشترک چیست؟

مفهوم جامعه بشری با سرنوشت مشترک فراتر از قوانین «دایره کوچک» سیاست گروهی، منطق برتری قدرت و «ارزش‌های جهانی» تعریف شده توسط چند کشور غربی است. از منظر «اول کشور»، جهان کوچک و شلوغ است و همیشه «رقابت شدید» وجود دارد؛ از منظر یک سرنوشت مشترک، جهان بزرگ و گسترده است و در همه جا فرصت‌هایی برای همکاری وجود دارد. ایجاد جامعه‌ای بشری با سرنوشت مشترک، هم چشم اندازی زیبا و هم یک فرآیند تاریخی است که نیازمند دو امدادی نسل‌های متوالی مردم برای تحقق آن است.

طرح و اجرای «مفهوم جامعه بشری با سرنوشت مشترک»، اجماع گسترده‌ای از اتحاد و همکاری در جامعه بین‌المللی ایجاد کرده و هم‌افزایی قوی برای مقابله با چالش‌ها را شکل داده است. با نگاه به آینده، این مفهوم مطمئناً قدرت روشن فزاینده‌ای از حقیقت خواهد بود و بر همین اساس نقش هدایتگر برجسته‌تری ایفاء و قدرت فکری بالاتری ارائه می‌کند و چشم‌اندازی زیبا برای توسعه مشترک، ثبات بلندمدت و رفاه پایدار برای جامعه بشری ایجاد خواهد کرد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا