رونق پایدار صنعت ورزش‌های زمستانی چین

پیش‌بینی می‌شود صنعت ورزش‌های زمستانی چین تا سال ۲۰۲۵ ارزشی یک تریلیون یوان (۱۴۰ میلیارد دلار) کسب کند و باید گفت این ارقام یکی از پرتکرارترین آماری بود که طی «نمایشگاه جهانی ورزش‌های زمستانی ۲۰۲۳ (پکن)» به آن اشاره شد.

«جانگ لی» معاون «Asia Digital Group» در نمایشگاه سه روزه مذکور که از جمعه آغاز به کار کرده، گفت: بر اساس گزارش کنونیِ توسعه صنعت ورزش‌های زمستانی چین، برآورد می‌شود این عدد در سال جاری میلادی به ۸۹۰ میلیارد یوان برسد بنا بر این هدف یک تریلیون یوانی به زودی محقق می‌شود.

بازی‌های زمستانی المپیک و پارالمپیک ۲۰۲۲ پکن یک نیروی محرکه قابل توجه برای ورزش‌های زمستانی چین طی سال‌های اخیر محسوب می‌شود چرا که تاثیری ماندگار در حوزه اماکن برگزاری، استعدادها و فرهنگ داشت.

«توماس باخ» رئیس کمیته بین‌المللی المپیک طی سخنرانی ویدئویی در کنفرانس اصلی «نمایشگاه جهانی ورزش‌های زمستانی ۲۰۲۳»، گفت: مهربانی و عشق واقعی که همه شما مردم چین برای بازی‌های المپیک به نمایش گذاشتید، حقیقتا دلگرم کننده بود.

«یانگ یانگ» نایب رئیس «آژانس جهانی مبارزه با دوپینگ» که خود صاحب نخستین مدال طلای چین در «المپیک زمستانی ۲۰۰۲» در «سالت لیک سیتی» است، گفت: خوشحالم که می‌بینم افراد بیشتری بخصوص جوانان جذب ورزش‌های زمستانی می‌شوند. آنها امید و آینده هستند.

در محوطه نمایشگاه جهانی ورزش‌های زمستانی ۲۰۲۳، بازدیدکنندگان برای تجربه ورزش کرلینگ صف کشیده بودند. بیشتر آنها تا قبل از المپیک زمستانی پکن چیز زیادی از این ورزش نمی‌دانستند اما این ورزش حالا به یک ورزش زمستانی محبوب در چین در تمام طول سال تبدیل شده است.

«جائو جن‌هوا» یکی از غرفه‌داران نمایشگاه جهانی ورزش‌های زمستانی ۲۰۲۳ گفت: «مرکز ملی ورزش‌های آبی» که به نام «مکعب یخ» نیز مشهور شده،‌ میزبان برگزاری رقابت‌های کرلینگ المپیک زمستانی ۲۰۲۲ پکن بود. این یک مکان برگزاری المپیک با پیست با کیفیت یخ برای ورزش‌های حرفه‌ای و هم گردشگری محسوب می‌شود. علاوه بر این، یک پیست کرلینگ را می‌توان طی چند ساعت در یک نمایشگاه یا مکان‌های دیگر برای استفاده عموم برپا کرد.

«بیو ولینگ» رئیس «فدراسیون جهانی کرلینگ» (WFC) گفت: ما درباره کرلینگ در چین بسیار خوش‌بین هستیم و به دنبال کمک به توسعه آن هستیم. فدراسیون جهانی کرلینگ یک یادداشت تفاهم با «مکعب یخ» به امضاء رسانده تا از این مرکز برای آموزش آکادمی جهانی کرلینگ مورد استفاده قرار گیرد.

زمستان امسال چند رویداد ورزش زمستانیِ در سطح جهانی در پکن برگزار خواهد شد که عبارتند از اسکیت نمایشی گراند پریکس و رقابت‌های اسکی و اسنوبرد.

«جان الیاش» رئیس «فدراسیون بین‌المللی اسکی و اسنوبرد» (FIS)، گفت: المپیک زمستانی ۲۰۲۲ پکن به جهان نشان داد ورزش‌های زمستانی چقدر می‌توانند جذاب باشند و حالا پکن در حال رشد روی آن میراث است. فدراسیون بین‌المللی اسکی و اسنوبرد خواستار دارا بودن فناوری‌های جدید، جذب نسل‌های جدید و تعامل با بازارهای جدید است تا ورزش‌های برفی را به سطحی جدید برساند.

«جه جون» جانشین «دفتر ورزش شهرداری پکن» نیز گفت: نمایشگاه جهانی ورزش‌های زمستانی در «پارک شوئوگانگ» در حال برگزاری است جایی که یکی از مکان‌های برگزاری المپیک زمستانی پکن بود و این نشان‌دهنده استفاده عملی از مکان‌های برگزاری المپیک پس از اتمام این رویداد است.

وی افزود: پکن به عنوان نخستین شهر جهان که هم میزبان المپیک تابستانی بوده و هم المپیک زمستانی، به ترویج فعالیت‌های ورزش زمستانی در مدارس و محلات ادامه خواهد داد،‌ همکاری بین‌المللی را تقویت می‌کند و تبادلات فرهنگی را افزایش می‌دهد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا