آیا کریدور اقتصادی هند-خاورمیانه-اروپا برای منطقه رفاه می‌آورد؟

آمریکا چندی پیش طرح کریدور اقتصادی هند-خاورمیانه-اروپا (IMEC) را مطرح کرد که شامل یک پروژه راه آهن و مسیرهای دریانوردی است و می‌تواند هند را به خاورمیانه و اروپا را متصل کند.

این طرح ظاهرا فقط مربوط به زیرساخت‌هاست اما اینقدرها هم ساده نیست. همه کشورهای دعوت شده به این طرح کشورهای اروپایی و متحدان آمریکا در خاورمیانه مانند اسرائیل هستند به گونه‌ای که رنگ سنگین ایدئولوژیکی و ژئوپلیتیکی دارد و طرحی به منظور تقابل با ابتکار چینی «کمربند و جاده» تلقی می‌شود.

نسبت به ابتکار کمربند و جاده که بسیاری از پروژه‌های آن در خاورمیانه به بهره برداری رسیده، دلایل کافی داریم تا از این طرح موردحمایت آمریکا نگران شویم.

دو سال پیش آمریکا طرحی مشابه به نام «ساخت جهان بهتر» را مطرح کرد. این در ظاهر، طرحی به منظور کمک به تامین مالی کشورهای در حال توسعه برای ایجاد زیرساخت‌هاست اما در اصل طرحی برای جلب کشورهای بیشتر به باشگاه غرب تلقی می‌شود. از این لحاظ، این طرح با IMEC شباهت زیادی دارد.

مهم‌تر این است که اکثر پروژه‌های این طرح هنوز به شکل پیش‌نویس روی کاغذ باقی مانده‌اند. این باعث می‌شود این سوال را مطرح کنیم که آیا آمریکا واقعا به فکر ساخت زیرساخت‌ها در جهان است یا هدف دیگری دارد؟

به هر حال، امیدواریم IMEC عملی شود و رفاه را برای خاورمیانه بیاورد، نه اینکه خاورمیانه را به عمق رقابت‌های ژئوپلیتیکی فرو ببرد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا