نگاهی به محورهای مهم سخنرانی آقای «شی»؛ نقش چین در احیای پایدار اقتصاد جهان

نمایشگاه بین‌المللی تجارت خدمات چین روز شنبه ۲ سپتامبر (۱۱ شهریور) در پکن گشایش یافت.

«شی جین پینگ» رهبر چین طی سخنانی اظهار داشت که چین گشایش در سطح بالا را ترویج خواهد کرد.

وی از همه کشورهای جهان خواست تا فرصت تاریخی ناشی از توسعه تجارت خدمات جهان را به اشتراک بگذارند و برای پیشبرد اقتصاد جهان در مسیر بهبود پایدار تلاش کنند.

تجارت خدمات چه نقشی در بهبود اقتصاد جهانی دارد؟ چین برای پیشبرد توسعه هماهنگ اقتصاد خود و جهان چه اقداماتی در پیش خواهد گرفت؟

تجارت خدمات چیست؟

۱۲ دسته تجارت خدمات توسط «سازمان تجارت جهانی» تعریف شده که شامل خدمات مالی، خدمات ساختمانی و مهندسی، خدمات پستی، خدمات مخابراتی، خدمات آموزشی، خدمات مسافرتی، خدمات زیست محیطی، خدمات بهداشتی و اجتماعی و غیره می‌شود که ارتباط نزدیکی با زندگی روزمره مردم دارند. صنعت خدمات به عنوان پویاترین بخش تجارت بین‌الملل به ستون اقتصاد جهانی تبدیل شده است.

چگونه سیاست «اصلاحات و گشایش» چین بر چین و جهان تأثیر می‌گذارد؟

امسال مصادف با چهل و پنجمین سالگرد اجرای سیاست اصلاحات و گشایش در چین است. ظرف نیم قرن گذشته، چین اصلاحاتی را در داخل  کشور اجرا کرده  و درهای خود را به روی جهان خارج باز کرده است. این تصمیم چین نه تنها به طور عمیق این کشور را متحول کرده، بلکه تاثیر عمیقی بر جهان گذاشته است.

با در نظر گرفتن تجارت خدمات به عنوان مثال، چین مبتکرانه واردات خدمات را افزایش داده و بازار بزرگی با ۱.۴ میلیارد نفر را برای تجارت خدمات جهانی فراهم آورده است.

در سال ۲۰۲۲، حجم کل واردات و صادرات خدمات چین برای نهمین سال متوالی رتبه دوم در جهان را به خود اختصاص داد و با بیش از ۲۰۰ کشور و منطقه در سراسر جهان مبادلات تجاری خدماتی انجام داد.

اصلاحات و گشایش در چین نه تنها فرصت‌هایی را برای شرکت‌های چینی به منظور استفاده کامل از بازارهای داخلی و بین‌المللی فراهم می‌کند، بلکه فرصت‌های همه جانبه‌ای را برای شرکت‌های از سراسر جهان فراهم می‌آورد تا عمیقاً در بازار بزرگ چین فعالیت کنند.

گشایش چین در سطح عالی چه چیزی را برای جهان به ارمغان خواهد آورد؟

شی جین پینگ در سخنرانی خود خاطرنشان کرد چین گشایش در سطح بالا را ترویج می‌کند و فرصت‌های جدیدی را برای کشورهای سراسر جهان برای همکاری باز به ارمغان می‌آورد.

اما گشایش در سطح بالا چیست؟ چه سهمی برای رشد اقتصادی جهان خواهد داشت؟ شی جین پینگ تصریح کرد که چین شبکه مناطق آزاد تجاری با استانداردهای بالا را در برابر جهان گسترش خواهد داد، زمینه‌های خدماتی مانند مخابرات، گردشگری، حقوق و آزمون‌های حرفه‌ای را گسترش خواهد داد، دسترسی به بازار صنعت خدمات را تسهیل خواهد کرد و گشایش تجارت خدمات فرامرزی را به طور منظم ترویج خواهد کرد.

چین دستاوردهای مدرن سازی به سبک چینی را به اشتراک خواهد گذاشت و واردات خدمات با کیفیت بالا را فعالانه افزایش می‌دهد تا نیرومحرکه‌ای جدید برای جهان از طریق فرصت‌های بازار بزرگ چین و خدمات چینی بیشتر با تکیه بر توسعه بالای چین برای جهان فراهم آید و به این ترتیب، حس دسترسی مردم جهان افزایش یابد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا