مترجم ایرانی: ابتکار چین فرصت های توسعه را برای جهان به ارمغان می آورد

امسال دهمین سالگرد مطرح شدن ابتکار ساخت مشترک “کمربند و جاده” است. طی ده سال گذشته، ساخت “کمربند و جاده” نتایج پربار را به دست آورده و مورد تحسین گسترده جامعه بین المللی نیز قرار گرفته است. حسین خلیفی، مترجم ارشد ایرانی و عضو انجمن دوستی ایران و چین در مصاحبه اختصاصی با خبرنگار سایت سی ار ای آنلاین  خاطرنشان کرد: ابتکار «کمربند و جاده» چین منطبق با روند توسعه جامعه بشری است و فرصت‌های توسعه را برای جامعه جهانی به ارمغان می‌آورد.

حسین خلیفی که سال ها در چین زندگی و کار کرده، عمیقا احساس می کند که اعتمادسازی سیاسی، تبادلات تجاری و یادگیری متقابل بین تمدن های ایران و چین با توسعه سریع ابتکار”کمربند و جاده”ارتباط نزدیک دارد. حسین خلیفی همچنین با توجه نشان دادن به تبادلات نزدیک دو کشور در زمینه فرهنگی گفت: ایران و چین  دو کشور دارای تاریخ هزاران ساله و تمدن های کهن هستند. ابتکار «کمربند و جاده» باعث شد که دو تمدن باستانی ایران و چین در زمینه مبادلات و یادگیری از یکدیگر، بارقه‌های جدیدی را بیابند و پتانسیل‌های فراوان و چشم‌اندازهای گسترده‌ای برای همکاری ایران و چین در عرصه‌های رسانه، فیلم و تلویزیون، موسیقی و تئاتر به وجود بیاید.

وی خاطرنشان کرد: پیشنهاد«کمربند و جاده» فرصت‌های توسعه را برای تمام جهان به ارمغان آورده و با روند توسعه جامعه بشری مطابقت دارد و باعث پیشرفت جامعه بشری می شود. وی تاکید کرد که جهان در حال حاضر دستخوش تغییرات و تحولات بزرگ شده است. چین خلاقانه مفهوم ایجاد جامعه ای بشری با سرنوشت مشترک  را مطرح کرد و بعد از آن ابتکار توسعه جهانی، ابتکار امنیت جهانی و ابتکار تمدن جهانی را به طور متوالی مطرح کرده است که بدون شک نیروی تثبیت کننده به این دنیای متلاطم تزریق کرده است. به باور او اگر همه بتوانند با هم ابتکارات چین را اجرا کنند، آینده زیباتر و قابل پیش بینی تر خواهد شد.

وی گفت: برخی از کشورهای غربی پیشنهاد ” کمربند و جاده” چین را دوست ندارند و قصد دارند از مشارکت سایر کشورها در این ابتکار جلوگیری کنند. آنها با سیاه نمایی علیه چین و زدن تهمت  به این کشور نشان می دهند که نگران بهترشدن روزافزون روابط چین و کشورهای دیگر و افزایش روز بروز نفوذ چین در جهان و تضعیف تاثیر خود هنستند اما حقیقت در برابر حرف های دروغین و سیاه نمایی پیروز خواهد شد. چین در جریان همه گیری کووید-۱۹ به بسیاری از کشورها کمک کرده است و مقدار زیادی واکسن و تجهیزات پزشکی رایگان را در اختیار کشورهای مسیر “کمربند و جاده” قرار داده  که به طور کامل نشان دهنده صداقت چین با همه کشورهای جهان است.

وی همچنین با اشاره به اینکه چندی پیش ایران و عربستان سعودی در پکن به یک آشتی تاریخی دست یافتند، گفت: ایران و عربستان سعودی شرکت کنندگان مهم در ابتکار “کمربند و جاده” هستند. از سرگیری روابط دیپلماتیک بین دو کشور تحت میانجیگری چین نشان دهنده سهم برجسته چین درپیشبرد صلح و ثبات منطقه و ترویج ایجاد الگوی جدید  برای جهان چند قطبی است.

او ضمن ابراز انتظار از  برگزاری سومین مجمع عالی رتبه همکاری بین‌المللی «کمربند و جاده» در چین خاطر نشان کرد که  تنها از طریق مبادلات و همکاری های مستمر بین کشورها می توان فرصت های جدیدی را ایجاد کرد، مسیرهای جدیدی را کشف کرد و انتظارات جدیدی را برای آینده به وجود آورد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا