اهمیت زیست‌محیطی سبز شدن مناطق کوهستانی چین برای جهان

کاهش فقر و بهبود شرایط زیست‌محیطی باید در کنار هم به پیش بروند. تمدن اکولوژیکی شامل به‌کارگیری ملاحظات زیست‌محیطی در تمام اشکال پیشرفت اجتماعی است.

جنوب رودخانه «یانگ‌تسه» واقع در جنوب غربی استان «گوی‌جوئو» قلمرو تنوع زیستی، چشم انداز کارست و میراث طبیعی به حساب می‌آید. به تازگی در شهر «گوی‌یانگ» مرکز استان گوی‌جوئو دو مجمع جهانی درباره تمدن اکولوژیکی به کار خود پایان داده است.

«مجمع جهانی اکو گوی‌یانگ ۲۰۲۳» به عنوان یک نشست جهانی در سطح ملی با موضوع تمدن اکولوژیکی، که بیش از ۳۲۰۰ شرکت‌کننده را به خود جذب کرده، سکویی برای رایزنی بین‌المللی در خصوص تمدن اکولوژیکی و توسعه سبز محسوب می‌شود.

استان گوی‌جوئو به عنوان یک منطقه کوهستانی بر فرسایش اکولوژیکی و شرایط نابسامان اقتصادی فائق آمده و به آنچه امروز می‌بینید تبدیل شده است.

در مجمع مذکور، شرکت‌کنندگان با نوشیدنی خوش‌طعم رز «روکسبرگ» که در گوی‌یانگ تولید می‌شود، پذیرایی شدند. این میوه کوچک و شیرین تاریخچه قابل‌توجهی از مبارزه علیه بیابان‌زایی صخره‌ای دارد. بیابان‌زایی صخره‌ای که به «سرطان زمین» نیز شهرت دارد، اصطلاحی است که به فرسایش زمینی که گیاهان آن نابود، بستر آن نمایان و سطح آن شبیه یک منظره بیابانی شده، اطلاق می‌شود. مردم محلی می‌گویند «وقتی صخره‌ها پدیدار می‌شوند هیچ گیاهی زنده نمی‌ماند».

در استان گوی‌جوئو مناطق بیابان‌زایی صخره‌ای اغلب در مناطق فقیرنشین و محروم واقع شده است. مردم متوجه شده‌اند که رزهای روکسبرگ نسبتا در برابر سرما مقاوم، سایه پسند و سیستم‌های ریشه مناسبی دارند که آنها را به طور طبیعی قادر ساخته با بیابان‌زایی صخره‌ای مبارزه کنند.

مردم محلی با حمایت دولت در نواحی دارای بیابان‌زایی صخره‌ای مانند شهر «لیوپان‌شیو» واقع در منطقه خودمختار «چیانان»، شهر «آن‌شون» و شهر «بی‌جیه» اقدام به پرورش رزهای روکسبرگ در شکاف‌های سنگ کرده و از میوه‌های آن محصولاتی را تولید نموده‌اند که نه تنها شرایط طبیعی آنجا را بهبود بخشیده بلکه به مردم هم کمک کرده تا راهی برای پولدار شدن بیابند.

«ابراهیم ثیاو» دبیر اجرایی «کنوانسیون مبارزه با بیابان‌زایی سازمان ملل»، از مناطق کاشت رز روکسبرگ در مرکز گوی‌جوئو بازدید کرده است. به عقیده وی این راه حلِ مبارزه با بیابان‌زایی صخره‌ای دارای ارزش اقتصادی و الهام‌بخش جهان است.

این فقط یک مثال از ده‌ها نمونه‌ نشان‌دهنده همزیستی هماهنگ انسان و طبیعت در گوی‌جوئو است. گوی‌جوئو با سال‌ها تلاش در جهت ساخت جامعه‌ای که بیشتر دوستدار محیط زیست باشد، در سال ۲۰۱۶ به عنوان منطقه پایلوت تمدن اکولوژیکی کشور انتخاب شد.

«ثورجورن لارسن» جانشین مدیرکل «موسسه تحقیقات آب نروژ» در سال ۱۹۹۳ برای نخستین بار به چین سفر کرد. وی به یاد می‌آورد وقتی ۳۰ سال قبل برای اولین بار به گوی‌یانگ رفته بود، وضعیت آلودگی هوای این شهر بسیار بد بود.

او می‌گوید: واقعا تاثیر گذار است که می‌بینیم چگونه کیفیت هوا بهبود یافته و چه تدابیری به سرعت اتخاذ شده است.

به گفته لارسن، کاهش فقر و بهبود شرایط زیست‌محیطی باید در کنار هم به پیش بروند. تمدن اکولوژیکی شامل به‌کارگیری ملاحظات زیست‌محیطی در تمام اشکال پیشرفت اجتماعی است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا