تصویب قانون روابط خارجی در چین

یک دیپلمات ارشد چینی اعلام کرد: اولین قانون روابط خارجی چین که روز چهارشنبه توسط قوه مقننه این کشور تصویب شد، تضمین‌های قانونی لازم را برای این کشور فراهم می کند تا از حاکمیت، امنیت و منافع توسعه خود در بحبوحه افزایش تحریم ها و محدودیت های خارجی محافظت کند.

وانگ یی، یکی از اعضای دفتر سیاسی کمیته مرکزی حزب کمونیست چین و مدیر دفتر کمیسیون امور خارجی کمیته مرکزی حزب کمونیست چین، اظهار کرده است که این قانون که از روز شنبه اجرایی خواهد شد، مبنای قانونی برای چین خواهد بود تا از حقوق قانونی خود برای مقابله با تحریم ها و مداخله استفاده کند.

وانگ در مقاله‌ای که روز پنجشنبه در پیپلز دیلی منتشر شد، نوشت: این امر همچنین برای محافظت محکم و مؤثر از منافع ملی از طریق حاکمیت قانون و حمایت بهتر از عدالت بین‌المللی مفید است.

قانون روابط خارجی در حالی تصویب می شود که توسعه کشور با چالش های فزاینده‌ای در روابط خارجی از جمله محدودیت‌های صادراتی و تحریم‌ها مواجه است. به عنوان مثال، چین به دلیل فناوری‌های پیشرفته و همچنین مسائل مربوط به منطقه خودمختار شین جیانگ و منطقه اداری ویژه هنگ کنگ تحت تحریم‌های فزاینده‌ای از سوی ایالات متحده قرار گرفته است.

با این حال، حقوق بین‌الملل در ارائه راه حل‌های مناسب ناکام مانده است. چین برای حفظ امنیت و منافع ملی خود نیاز فوری به یک چارچوب قانونی داخلی برای تنظیم روابط خارجی را تشخیص داد.

در ماه دسامبر، کنگره ملی خلق، بالاترین قوه مقننه چین، پیش نویس قانون روابط خارجی را صادر کرد. به گفته کمیسیون امور قانونگذاری کمیته دائمی NPC، پیش نویس قانون مورد حمایت گسترده معاونان NPC، مشاوران سیاسی، کارشناسان حقوقی و مردم قرار گرفت.

این قانون بیان می‌کند که چین «حق دارد، همانطور که خواسته شده است، اقداماتی را برای مقابله یا اتخاذ تدابیر محدودکننده علیه اقداماتی انجام دهد که حاکمیت، امنیت و منافع توسعه آن را نقض می‌کند و نقض قوانین بین‌المللی یا هنجارهای اساسی حاکم بر روابط بین‌الملل است».

این قانون همچنین مقرراتی برای مقابله با مداخله، تحریم، خرابکاری و سایر اقدامات کشورهای خارجی علیه چین دارد.

وی افزود: این مقررات اثر پیشگیرانه و بازدارنده خواهد داشت و به عنوان یک هشدار عمل می کند.

به گفته کارشناسان، این قانون برای مقابله با صلاحیت دراز مدت برخی کشورها که به منافع ملی چین آسیب می زند، بسیار ضروری و مهم است.

شو تیان‌چی، محقق وابسته در موسسه مطالعات مالی چونگ یانگ در دانشگاه رن‌مین چین، گفت که در مواجهه با تحریف مکرر، لکه دار کردن و تحریک نیروهای خارجی علیه چین، قانون روابط خارجی به موقع و مفید است.

این قانون همچنین اصول اصلی، مواضع سیاستی و چارچوب‌های نهادی چین برای امور خارجی را تشریح می کند. این یک نقطه عطف مهم در چین برای ایجاد یک سیستم حاکمیت قانون در رابطه با امور خارجی تلقی می شود.

این قانون اهداف توسعه روابط خارجی چین، مفهوم حاکمیت جهانی و مشارکت فعال آن در زمینه‌های مختلف مبادلات خارجی و همکاری را روشن می کند.

همچنین بیان می‌کند که چین به مسیر توسعه صلح‌آمیز، سیاست ملی اساسی باز کردن درها، استراتژی همکاری متقابل سودمند و برد-برد و جهت‌گیری صحیح جهانی شدن اقتصادی پایبند است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا